To ja wam herbatkę zaparzę a wy drogie dzieci obok dziadka usiądźcie i historii posłuchajcie. Dziadek siada w fotelu a dzieci przed nim na dywanie. Scena 2 (3 żołnierzy) Nauczycielka: Snuł dziadek opowieść o tym jak Polacy o wolność walczyli i bohaterską postawą się odznaczyli. Historii świata bieg zmienili i Polskę oswobodzili.
Opracowała Maria Cisłak Scenariusz zajęć dla grupy 5- latków Temat: ,, Jestem Polakiem – Europejczykiem’’ Cel ogólny : - zapoznanie z mapą Europy i flagą Unii Europejskiej Cele operacyjne: - dziecko potrafi opisać wygląd flagi UE, - potrafi samodzielnie wykonać pracę plastyczną, - zna różne środki lokomocji, - porusza się rytmicznie w takt muzyki.
Dzieci 5-letnie umiejące czytać przyporządkowują napisy do obrazków. 7.Zabawa:”Prawda – fałsz” Dzieci mają kartoniki: czerwony z napisem nie i zielony z napisem tak. Nauczycielka czyta zdania, a dzieci decydują czy to jest prawda czy nie i podnoszą. odpowiedni kartonik.-Teraz jest jesień.-Wiosną jeździmy na sankach.
Scenariusz zajęć otwartych dla rodziców w przedszkolu grupa 5 latki – Boże Narodzenie. Tytuł: „Magia Bożego Narodzenia w przedszkolu” Cel główny: Integracja dzieci, rodziców i nauczycieli poprzez wspólne przeżywanie atmosfery Bożego Narodzenia, oraz rozwijanie zdolności artystycznych i manualnych dzieci.
Dzieci z różnych stron świata. Klik! Dzisiaj odwiedzimy różne kontynenty i kraje- spróbujemy poznać dzieci z całego świata! Doskonale wiesz, że my mieszkamy w Polsce, która mieści się na kontynencie: Europa. Ale czy wiesz, kto zamieszkuje pozostałe kontynenty i kraje?
Zabawa się powtarza, tylko rodzic za każdym razem mówi inny kierunek świata. Po zabawie usiądźcie wygodnie. Razem odbędziemy wycieczkę dookoła świata. Proszę, abyście posłuchali wiersza, a następnie informacji o dzieciach żyjących na różnych kontynentach na Ziemi i obejrzeli fotografie przedstawiające dzieci różnych ras.
Zwrócenie uwagi dzieci na problem ochrony środowiska przez używanie wielorazowych opakowań (materiałowe siatki na zakupy, butelki wielorazowego użytku itp.). Poinformowanie dzieci o ogólnoświatowym Dniu Sprzątania Świata i znaczeniu tej akcji dla życia na Ziemi. Tworzenie atmosfery zadowolenia i radości z dobrze wykonanego zadania
Dzieci, z którymi będą Państwo realizować ten program, wejdą w dorosłe życie, a więc i na rynek pracy za około 20 lat. Trudno dziś przewi-dzieć, jak wtedy będzie wyglądać świat, jakie umiejętno-ści będą potrzebne, w jakich zawodach będą pracować nasi wychowankowie. Na pewno część z 5nich podejmie
II. Część podstawowa. 1. Uświadomienie dzieciom tematu zajęć. Nauczyciel prosi dzieci, aby usiadły na dywaniku. Wprowadzenie do tematu, rozmowa z dziećmi na temat częstych spacerów do pobliskiego parku. Dzielenie się dzieci spostrzeżeniami, wrażeniami (brak koszy na śmieci, porozrzucane śmieci, butelki itp.) 2.
Przebieg zajęć: 1. Przywitanie w kręgu. Dzieci i ich opiekunowie siedzą na podłodze w kręgu. Osoba prowadząca przedstawia się, opowiada o tym, jak będą wyglądały zajęcia. Potem prosi, by każde dziecko powiedziało jak ma na imię. 2. Wprowadzenie do zajęć – rozmowa z dziećmi. Osoba prowadząca pyta dzieci, czy wiedzą, czym
8Jpl. Scenariusz Dnia Aktywności EdukacyjnejOpracowanie i realizacja: mgr Karina StępieńTemat dnia: Rówieśnicy z innych krajów.„Jesteśmy całkiem różni, a jednak tacy sami”.Cel ogólny:kształtowanie szacunku i życzliwości do dzieci z różnych stron świata,wzbogacanie wiadomości na temat życia ludzi na różnych kontynentach,Rozwijanie umiejętności nawiązywania i utrzymywania kontaktów z innymi dziećmi, przedstawicielami innej narodowości i rasy; Zachęcanie do lepszego rozumienia i uszanowania odmiennych poglądów, sposobu życia Rozwijanie umiejętności działania i współdziałania,Rozwijanie poczucia akceptacji siebie i swoich kolegów;Rozwijanie wrażliwości na to, co w życiu piękne; różnorodność nacji, odmienna kultura (muzyka, tradycje).Cele operacyjne:Dziecko:- uważnie wysłucha opowiadania, wiersza i wypowie się o jego treści,- osłuchuje się z pojęciami: Ameryka Północna, Indianin, Afryka, Afrykańczyk, Japonka, Grenlandia, Eskimos, Indie, Hinduska,- dostrzeże różnice w wyglądzie dzieci,- wybierze odpowiednie części garderoby, by przebrać się za konkretną postać z danego kraju,- bawi się i współpracuje z innymi,- zaśpiewa piosenki i zatańczy zaprezentowane choreografie do licznych tańców,- zagra na instrumencie perkusyjnym do melodii pracy: czynne: kierowanie działalnością dziecka, zadań stawianych do wykonania;słowne: żywego słowa oraz objaśnienia;oglądowe: obserwacji i pokazu;pedagogika zabawy KLANZAKinezjologia edukacyjna P. DennisonaIdea kształcenia muzycznego według C. Orff’aFormy pracy: indywidualna, zbiorowaŚrodki i pomoce dydaktyczne: Wiersze: J. Andrychowska „Eskimos jedzie”; Julian Tuwim „Murzynek Bambo”; wiersz o Japonce, wiersz o Indianinie, plansza z ilustracjami dzieci jednakowo ubranych i wyglądających, plansza z dziećmi z różnych krajów przykryta figurami geometrycznymi w różnych kolorach, rekwizyty o tematyce afrykańskiej: rzeźby, bębenek, kokos – grzechotka, korale, apaszki-opaski na głowy, rekwizyty z ekspozycji Japonii: wachlarze, ilustracje wiśni i znaków japońskich, elementy kimona-chusty, ekspozycja Eskimosów: ilustracja igloo, plansza ze zwierzętami (foki, pelikany, niedźwiedzie polarne, pingwiny), chusta Klanzy, czapki futerkowe, kamizeli z futerkiem, rekwizyty do ekspozycji z Indii: słoń, chusty, bransolety, ekspozycja indiańska: wigwam, pióropusze, płyty CD z odpowiednią muzyką charakterystyczną dla konkretnych krajów, album z fotografiami „Dzieci”, piosenka „Kolorowe dzieci” M. Jeżowskiej, farby do malowania twarzy, koperty z zadaniami dla poranne:1. Zabawa integracyjna na powitanie „Uśmiech przyjaźni” - Dzieci wraz z nauczycielką siadają w dużym kole. Nauczycielka wysyła do osoby siedzącej z jej prawej strony powitalny uśmiech, który w ten sposób przekazywany jest kolejnym uczestnikom zabawy, aż wróci do nauczycielki. 2. Zabawa dydaktyczna z albumem pt. „Dzieci świata” – oglądamy fotografie i rozmawiamy o różnicach w wyglądzie między dziećmi ze zdjęć, a nami. – poznajemy wygląd dzieci z innych Zabawa taneczna „Balaio” (brazylijska samba) – doskonalimy ruchy ciała, poznajemy krok podstawowy samby, bawimy się przy rytmach muzyki z innego Instrumentacja z improwizacją „Balaio” – doskonalimy grę na instrumentach perkusyjnych (pałeczki, grzechotki kokosy), czerpiemy radość ze wspólnej właściwe:1. Opowiadanie o dwóch światach – wprowadzenie do zajęć przez nauczycielkę przebraną za Hinduskę, która podróżuje po różnych światach – doskonalenie uważnego słuchania.„Namaste - witajcie, pochodzę z Indii i mam na imię Amishi, co w moim języku - hinduskim -oznacza delikatność. Podróżuję po różnych światach i lubię poznawać różnych kiedyś świat, w którym wszystko jest takie same, każde dziecko jest identyczne, wygląda i zachowuje się tak samo, mówi tym samym językiem. Dzieci odpowiadają na pytania:Czy według was taki świat byłby ciekawy?Czy chcielibyście, aby każdy wyglądał tak samo?A jak byście rozpoznawali swoich rodziców?2. Zabawa dydaktyczna z mozaiką „Dzieci świata” (praca z ilustracją ) – utrwalenie nazw i wyglądu figur geometrycznych, utrwalenie nazw kolorów. Stopniowe odkrywanie treści ilustracji poprzez zdejmowanie figur geometrycznych w kolejności od najmniejszej do największej. Rozpoznawanie i nazywanie poszczególnych figur, określanie ich wielkości, koloru i drugi świat, który według Hinduski jest magiczny, identyczny jak ten w którym żyjemy - mieszkamy w różnych krajach, mamy różne domy, różnimy się pod względem płci, kolory skóry, włosów, oczu, mówimy w różnych Czy taki świat nie jest bardziej interesujący?3. Bilety na podróż – (obrazki dzieci z różnych stron świata) – cierpliwie czekamy na swoją kolej, używamy form grzecznościowych „proszę-dziękuję”.4. Aktywność plastyczno - dekoracyjna – Wybieramy ozdoby garderoby i biżuterii dla zespołów Indian (pióropusze, pomalowane twarze), Eskimosów (futerka wokół głowy, futra, skośne oczy), Hindusi (kropki bindi, apaszki jako chusty), Afrykańczycy (korale, opaski na czoło), Japończycy (skośne oczy, elementy kimonka) – ćwiczenie spostrzegawczości, utrwalamy charakterystyczne cechy garderoby i ozdób innych Zabawa ruchowa : Podróż Przy piosence „Araruna Arane” dzieci ustawieni w rzędzie. Spokojnym, tanecznym krokiem prowadzeni przez „Hinduskę Amashi” wyruszają w podróż po świecie. Zatrzymują się przy tablicy, na której znajdują się informacje dotyczące EKSPOZYCJA I AMERYKA PÓŁNOCNA – INDIANIN (Ryczący Bawół) Nauczycielka przedstawia dzieciom postać Indianina i jego domu. 7. Zabawa logopedyczna dla zespołu Indian „Szeke, szeke” – ćwiczymy narządy mowyNa górze - szeke, szeke. (robimy rękami "młynek" na górze)Na dole - szeke, szeke. (robimy rękami "młynek" na dole)Na prawo - szeke, szeke. (robimy rękami "młynek" z prawej strony)Na lewo - szeke, szeke. (robimy rękami "młynek" z lewej strony)Tekst o życiu Indian. Indianie byli pierwszymi mieszkańcami Ameryki. Żyli oni w plemionach, na czele których stali wodzowie. Indianie najczęściej mieli czarne długie włosy, śniadą cerę, nosili głównie ubrania uszyte ze skóry, a mężczyźni zakładali pióropusze. Obecnie Indianie żyją w rezerwatach i chociaż ich życie nie przypomina dawnych czasów, to jednak niektóre zwyczaje zachowali do Zadanie dla wszystkich dzieci ukryte w ekspozycji o Indianach: Taniec w rytm muzyki indiańskiej – poznajemy charakterystyczną muzykę Indian i gesty EKSPOZYCJA IIGRENLANDIA – ESKIMOSEK ODARPIPrezentacja małego chłopca przez wysłuchaniu utworu dzieci odpowiadają na pytania:- Czy wiecie o jakich zwierzętach była mowa w wierszu?- Czy w Polsce też mieszkają takie zwierzęta?- W jakich miejscach, w naszym kraju możemy spotkać te zwierzęta?Eskimosi:Eskimosi żyją w rejonie Bieguna Północnego. Ubierają się w kurtki, spodnie uszyte z foczej skóry, które doskonale chronią przed zimnem i wiatrem. Tam gdzie mieszkają Eskimosi, lody nie topnieją przez większą część roku, dlatego poruszają się oni głównie skuterami śnieżnymi i saniami ciągniętymi przez Zabawa matematyczna dla zespołu Eskimosów – doskonalimy przeliczanie, utrwalamy zwierzęta mieszkające w okolicach Zabawa dla wszystkich dzieci ukryta w ekspozycji o Eskimosach Zabawa ruchowa „Igloo” z chustą animacyjną – rozwijanie umiejętności współdziałania. Dzieci, stojąc wokół chusty, podnoszą ją do góry, chowają się pod nią i siadają, tworząc nad sobą kopułę. 12. EKSPOZYCJA IIIAZJA – JAPONIA (Kiem-an-fu)Nauczycielka przedstawia kolejnego mieszkańca Ziemi, którym jest mała Japonka na wschodzie Azji leży Japonia. Nazywamy ją Krajem Kwitnącej Wiśni, gdyż niemal w całym państwie możemy spotkać mnóstwo tych drzew. Japonia zwana jest również Krajem Wschodzącego Słońca. Japończycy słyną na świecie z wielu pięknych tradycji. W czasie świąt i uroczystości zakładają swoje tradycyjne stroje - kimona, które przypominają szlafroki. Spotykając się na wspólnych posiłkach, klęczą wokół niskiego stołu, a jedząc potrawy z ryżu posługują się Taniec z wachlarzami – doskonalimy umiejętność naśladowania, poznajemy tradycyjną muzykę Zabawa dla wszystkich dzieci ukryta w ekspozycji o Japonii Wzajemne masaże w kole – po ciężkim dniu pracy w Japonii tak mieszkańcy relaksują EKSPOZYCJA IV INDIE –HINDUSKAW Indiach nietykalnym zwierzęciem jest krowa. Bardzo popularne są ostatnio filmy Bollywood, w których wszyscy tańczą i śpiewają. Kobiety ubierają się tak jak ja – mają na sobie SARI oraz BINDI dla ozdoby, przynoszące szczęście. W niektórych wioskach w moim kraju podróżuje się na słoniach. 16. Zabawa dla wszystkich dzieci ukryta w ekspozycji o z kinezjologii edukacyjnej „Słoń”Słoń – stymulacja mowy wewnętrznej, twórcze myślenie, słuchanie własnego głosu, rozwój pamięci długoterminowej, zintegrowane widzenie, słyszenie i ruch, mowa, Zabawa taneczna z naśladowaniem do piosenki „Des Rangila” – pokaz tańca bollywood, który pochodzi od „Kathak” – dawnego tańca klasycznego w Indiach, na bazie którego powstają choreografie do filmów EKSPOZYCJA VAFRYKA – MURZYNEK BAMBONauczycielka przedstawia dzieciom postać małego Murzynka. 19. Zadanie dla zespołu Afrykańczyków: Uważne odsłuchanie wiersza Juliana Tuwima pt.: „Murzynek Bambo”, odpowiedź na pytania dotyczące tekstu:- Czy wiecie gdzie mieszka Murzynek?- Co robi Bambo po powrocie ze szkoły?- Czemu Murzynek ucieka na drzewo? A czemu nie chce się kąpać?Ciekawostki o Afryce:Afryka jest zamieszkana przez ludzi o różnym kolorze skóry. Mieszkańcami znacznej większości tego kontynentu jest ludność rasy czarnej. Jest tam bardzo ciepło.. W samym sercu afrykańskiej dżungli mieszkają najmniejsi ludzie świata - Pigmeje. Jako osoby dorosłe mają oni około 130 - 150 cm Zabawa dla wszystkich dzieci ukryta w ekspozycji o Afryce:Taniec Afrykański – poznajemy muzykę afrykańską oraz charakterystyczną VIHAWAJEHawaje to piękny, obfity w zieleń kraj składający się z 8 wysp. Na wyspie Maui podczas znanego tańca hula hula tancerki stroją się w różowe kwiaty. Mieszkańcy każdej wyspy mają inne kolory kwiatów – prowadząca pokazuje wyspę i prosi chętne osoby, aby dopasowały kolor kwiata do wyspy. Opowiada także o elementach swojego stroju – kwiatach, spódniczce)Zadanie dla grupy Hawajczyków – przechodzenie pod limbo przy hawajskiej muzyce, limbo coraz dla wszystkich dzieci ukryta w ekspozycji o Hawajach. - Zabawa taneczna z naśladowaniem do piosenki „HULA HULA” – opowiadanie o tym czym jest taniec hula hula – prezentacja i próba wykonania poprzez Piosenka „Kolorowe dzieci” – podsumowanie wartości wszystkich dzieci, utrwalenie poczucia jedności wszystkich ludzi niezależnie od wyglądu i tradycji, wspólna zabawa wszystkich WIERSZYTo nasz przyjaciel czerwono skóry,Ryczący Bawół - zwą go z indiańską rodziną swąmieszka w wigwamie - to jego go z filmów o Indianach,którzy w skórzanych chodzili gdy na łowy szli na bizonyto malowali na twarzach przy ogniu wspólnie siadalito fajkę pokoju łuku strzelali, konno jeździlii wtedy bardzo szczęśliwie saneczki ciągną pieskiEskimos poganiaZ zimna w oczach stają łezki,Ciepło od pingwinie na bok zmykajBo Eskimos jedzieDo niedźwiedzia polarnegoPo solone ty zorzo świeć wesołoGdy Eskimos jedzieZ foką, która bardzo lubiPosolone śledzie. list od małej Japonki w ekspozycjiJestem mała Kiem - an - zrywam się ze snu. Na śniadanie zjadam ryżi do szkoły biegnę się uczę pisać znak to wyraz trzy tysiące jest,z góry w dół je piszę słucham o swym kraju,Który słynie z że najcenniejszy w świeciepokój jest i radość Bambo w Afryce mieszka,Czarną ma skórę ten nasz się pilnie przez całe rankiZe swej murzyńskiej pierwszej gdy do domu ze szkoły wraca,Psoci, figluje – to jego mama krzyczy: „Bambo łobuzie!”,A Bambo czarną nadyma powiada: „Napij się mleka”,A on na drzewo mamie powiada: „Chodź do kąpieli”,A on się boi, że się mama kocha swojego synka,Bo dobry chłopiec z tego że Bambo czarny wesoły,Nie chodzi razem z nami do Odarpi. Mały chłopiec, H. szayerowa czarne jak paciorki,płaski w kraju wiecznej zimy,wiecznych ma samych Eskimoskówza że w skórach chodzą wszyscyEskimosi,więc Odarpi też niedźwiedziefutro w igloo, śnieżnej chaciez bloku dziadek je zbudował samza młoduA do szkoły, co w odległymjest okręgu,wiozą chłopca na saneczkachpsy w zaprzęgu.
Scenariusz zajęcia przeprowadzonego w oparciu o założenia modelu edukacyjnego „Naturalna nauka języka” mgr Elżbiety CzerwińskiejData: Edyta KlocekTemat: Dzieci z różnych stron ogólne:- przypomnienie dzieciom ich praw- zwrócenie uwagi na podobieństwa i różnice między ludźmi jako naturalne zjawisko w świecie- budzenie szacunku dla siebie oraz innych dzieci niezależnie od koloru skóry, narodowości- kształcenie więzi emocjonalnej z dziećmi z całego świata- nabywanie umiejętności samodzielnego i zespołowego radzenia sobie w sytuacji zadaniowejCele szczegółowe: formułowane w odniesieniu do każdego dziecka, podstawą doboru treści, ich selekcji są potrzeby uczących się, ich możliwości rozwojowe, zainteresowania oraz motywacja do działaniaFormy pracy: z całą grupą, zespołowa, indywidualnaLiteratura:T. Kubiak – „My, dzieci”E. Czerwińska, M. Narożnik – „Przewodnik metodyczny dla nauczycieli”Pomoce: karta poetycka, 6 tablic korkowych, kolorowe szpilki, pomoce do prac zespołowych, karty zadaniowe o zróżnicowanym stopniu trudności, kredki, ołówkiPrzebieg:I. Praca z całą grupą1. Przedstawienie przez nauczycielkę planu dzisiejszych Zabawa w kole „Jestem podobny do ciebie, różnię się” – dzieci siedzą w kole, kolejno mówią do siebie „Jestem podobny do ciebie, bo...” lub różnię się od ciebie, bo...”3. Odczytanie wiersza „My, dzieci” T. Kubiaka z karty Rozmowa na temat kim był wiersz? Dlaczego przeczytaliśmy wiersz o dzieciach?Jakie święto zbliża się? Czy znacie dokładną datę tego święta?Czy jest to święto dzieci tylko z naszego przedszkola? Wymieńcie dzieci, które także obchodzą to były pragnienia/marzenia dzieci z wiersza? Czy wy też macie takie pragnienia? O czym jeszcze marzycie?Przypomnienie dzieciom ich praw (odczytanie ich wspólnie z dziećmi) – „Dzień Dziecka obchodzi cały świat. To święto przypomina o prawie dzieci do szczęśliwego dzieciństwa, w którym jest miejsce na zabawę, naukę, miłość, bezpieczeństwo, zrozumienie, sprawiedliwość, uśmiech. DZIECI NADE WSZYSTKO. Każde dziecko – bez względu na kolor skóry, płeć, język, religię – powinno mieć swoje powinni się o dzieci troszczyć – pomóc dzieciom bawić się, uczyć, dorastać.”II. Praca zespołowaKącik alfabetycznyDobierz podpisy do obrazków według wzoru. Kącik słuchaniaRozwiąż zagadki i narysuj rozwiązania. Kącik pisaniaPrzekalkuj postać. Kącik komputerowyNapisz wyrazy według wzoru. Kącik matematycznyDokończ układać rytmy. Kącik plastycznyPokoloruj według kodu. Kącik teatralnyZaśpiewaj piosenkę „Dżungla” i zatańcz do niej. Autoprezentacja Zabawa ruchowa – „Zmieniają miejsce dzieci, które...”IV. Praca indywidualna z kartami zadaniowymi1. Kącik pisaniaRysowanie po brakującej połowy linią dziecka z jego linią dziecka z pasującym do niego brakujących części drogi w Kącik matematycznyPrzeliczanie elementów w zbiorach – łączenie zbioru z właściwą cyfrą , kolorowanie określonej ilości liczbą kresek liczby przedmiotów na obrazku. Dopełnianie do określonej liczby. Przeliczanie dzieci – posługiwanie się liczebnikami porządkowymi. 3. Kącik alfabetycznyŁączenie dziecka z jego takiej samej postaci. Autoprezentacja indywidualna (od razu lub w późniejszym czasie w zależności od możliwości dzieci).
DZIECI CAŁEGO ŚWIATA Regulamin Ogólnopolskiego konkursu plastycznego dla dzieci w wieku przedszkolnym (pięcio-sześciolatki) Organizator: Przedszkole nr 5 w Mysłowicach Koordynator: mgr Anna Szczęsna Terminarz konkursu: przyjmowanie prac do 11 marca 2022 r. (decyduje data na stemplu pocztowym) wyniki konkursu: 23 marca 2022 r. Cel konkursu: Założeniem konkursu jest zachęcenie starszych przedszkolaków do pokazania w formie plastycznej rówieśników ze wszystkich stron świata. Prace powstają pod okiem nauczycieli/rodziców, których zadaniem jest przybliżyć dzieciom ten temat, jednak same prace powinny być wykonane samodzielnie przez dzieci. Tematyka konkursu ma na celu zachęcić do poznawania kultur, zwyczajów, bogactwa różnych rejonów świata. Wyobraźnię dzieci mogą pobudzać materiały o codziennym życiu, charakterystycznych zabawach, ubiorze, pożywieniu danej części świata. Warto na samej pracy konkursowej umieścić flagę państwa z jakiego pochodzi bohater obrazka. Warunki uczestnictwa: 1. W konkursie biorą udział dzieci z przedszkoli całej Polski w wieku 5-6 lat (dwie najstarsze grupy wiekowe) za zgodą rodzica lub prawnego opiekuna (załącznik). 2. Na konkurs można przysyłać tylko prace indywidualne. 3. Z każdej placówki udział biorą tylko dwie prace. 4. Szczegóły prac: prace plastyczne w formacie A4 lub A3 technika dowolna częścią pracy powinna być flaga kraju, którego obywatelem jest dziecko przedstawiane na pracy przyjmowane będą prace opisane (na wydruku z komputera) zgodnie z podanym wzorem: imię i nazwisko, wiek, tytuł pracy, przedszkole, adres, opiekun, telefon kontaktowy opiekuna, e-mail opiekuna (źle opisane prace nie będą oceniane) 5. O wynikach poszczególnych kategorii zadecyduje jury powołane przez organizatora konkursu. Szczególnie brane będzie pod uwagę samodzielne wykonanie pracy. 6. Wyniki będą podane na funpage’u placówki (Facebook) Przedszkole nr5 w Mysłowicach, @przedszkoleNa5 7. Nagrody: zwycięzcy (miejsca 1-3 oraz wyróżnienie) konkursu otrzymują drobne nagrody rzeczowe oraz dyplomy opiekunowie zwycięzców otrzymają dyplomy podziękowania pozostali uczestnicy i opiekunowie otrzymają dyplomy do samodzielnego wydrukowania wysłane poprzez drogę mailową konkursowe prosimy przesyłać na adres: Przedszkole nr 5 w Mysłowicach ul. Armii Krajowej 28 41-400 Mysłowice KONKURS „DZIECI CAŁEGO ŚWIATA” 9. Dodatkowe informacje: mgr Anna Szczęsna - koordynator konkursu tel. 32 222 26 72 lub mail: kontakt@ 10. Uwagi końcowe: Nadesłanie pracy na konkurs jest równoznaczne z wyrażeniem zgody przez Uczestników oraz Opiekunów na przetwarzanie ich danych osobowych przez Organizatora – Przedszkole nr 5 w Mysłowicach na podstawie Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady z r. w sprawie ochrony osób fizycznychw związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) oraz na podstawie prawa oświatowego. Organizator zastrzega sobie możliwość wykorzystania pracy plastycznej i nazwiska Uczestników oraz Opiekunów na potrzeby konkursu (ogłoszenie wyników). Prace konkursowe nie będą zwracane. Informujemy, że: 1. Mają Państwo prawo żądać od administratora dostępu do Waszych danych osobowych, ich sprostowania, ograniczenia przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych. 2. Dane osobowe będą przechowywane przez okres wynikający z przepisów prawa, w szczególności ustawy z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach. 3. Mają Państwo prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych z siedzibą ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa. 4. Podstawę prawną przetwarzania Państwa danych stanowi art. 6 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (Dz. Urz. UE L 119 z str. 1), tzn., że dane będą przetwarzane na podstawie przepisów prawa. ZAŁĄCZNIK: …………………………………………………………..…. (imiona i nazwiska rodziców/ prawnych opiekunów) ZGODA NA UCZESTNICTWO DZIECKA W KONKURSIE Wyrażam zgodę na udział mojego dziecka……………………………………. w konkursie plastycznym „Dzieci całego świata” organizowanym przez Przedszkole nr 5 w Mysłowicach, ul. Armii Krajowej 28, 41-400 Mysłowice i tym samym zezwalam na przetwarzanie danych osobowych i publikację wizerunku mojego dziecka do celów konkursowych. Ponadto oświadczam, że zapoznałem się z: Regulaminem konkursu i akceptuję jego treść Klauzulą informacyjną, w tym z informacją o celach i sposobach przetwarzania danych osobowych oraz prawie dostępu do treści swoich danych i prawie ich poprawiania. data ……………..………..…………. ……………..……..……….……………………………………… czytelny podpis Rodzica/Opiekuna prawnego